Bez znaczenia jest, czy grasz na gitarze, czy na basie - masz możliwość wyboru jednego z wielu regulatorów barwy bądź układów dających absolutną kontrolę nad barwą i charakterem dźwięku bez konieczności odrywania rąk od instrumentu. Systemy EQ proponowane przez EMG to equalizery aktywne dające możliwość obcięcia lub podbicia góry i dołu o 12 dB. Gitarowe systemy dają możliwość zmiany charakterystyki środka, co umożliwia uzyskanie metalowego brzmienia lub nawet uzyskanie dźwięku humbuckera z singli lub odwrotnie.

Rodzina akcesoriów do basu jest bardzo liczna i możesz tam znaleźć proste EQ dające podbicie góry i dołu lub bardzo wyrafinowany system EQ parametrycznego z układem równoważącym poziomy przetworników.

Każdy z prezentowanych systemów jest kompletnie okablowany dla łatwego montażu i bezawaryjnej pracy. Miniaturyzacja układu elektronicznego akcesoriów powoduje, że urządzenia mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie ma problemu z zamontowaniem ich w instrumencie, ale również redukuje to pobór mocy. Większość z akcesoriów może pracować około 1250 godzin! Używając kilku układów w jednym instrumencie potrzebujesz tylko jednego źródła zasilania, jakim jest 9V bateria, ta sama, którą zasilasz przetworniki!

Wiele systemów dostępnych jest z regulatorami na osobnych bądź współosiowych potencjometrach. Współosiowe potencjometry umożliwiają zamianę tradycyjnej regulacji barwy góry i dołu z twojego instrumentu na w pełni aktywny układ parametryczny, bez konieczności wiercenia nowych otworów na dodatkowe potencjometry.

Wszystkie zestawy akcesoriów mają instrukcje wzbogacone o schematy pokazujące możliwe warianty podłączenia oraz gałki i przełączniki niezbędne do montażu.

AKCESORIA EMG DO GITARY

Presence Control®

Również nazywany pogrubiaczem brzmienia (FAT CONTROL®) został wymyślony przez EMG, aby umożliwić gitarzystom używającym singli EMG-S lub EMG-SA osiągnięcie brzmienia humbacking bez konieczności montowania przystawek z podwójną cewką. Jest to aktywny układ podbijania środka montowany na potencjometrze, który daje podbicie 6 dB w zakresie 1300 Hz jednocześnie redukując wysokie częstotliwości. SPC może być podłączony do układu przystawek, na wyjściu gitary bądź do pojedynczego przetwornika w zależności od potrzeb.

Guitar Expander®

Selektywnie uwypukla wysokie częstotliwości (w okolicy 4000Hz) oraz niskie (około 40Hz), jednocześnie tłumiąc środkową część pasma, czyli 1000Hz. Brzmienie niskich dźwięków jest czyste i wręcz klarowne, wyostrza się również atak i poprawia przejrzystość. Osłabienie środka powoduje dodatkową klarowność w pasmach podbitych, co powoduje, że dźwięk staje się wyraźnie słyszalny niemal akustyczny. Regulacja ilości efektu jest płynna.

Resonant Peak Control®

Regulator częstotliwości rezonansowej jest regulowanym aktywnym busterem, który podbija płynnie 4000 Hz w zakresie od 0 do 6 dB jednocześnie redukując środek i dół. Regulowane za pomocą potencjometru brzmienie umożliwia ustawienie odpowiedniego podbicia wysokich częstotliwości uwypuklając górę typową dla brzmienia singli. W zerowym położeniu potencjometru nie ma zmiany naturalnej barwy gitary. W miarę dodawania efektu dźwięk zaczyna upodabniać się do brzmienia singla. Układ RPC montowany jest bezpośrednio na spodzie kontrolującego go potencjometru i bez najmniejszego problemu łączy się z każdym istniejącym układem gitarowym.

Dual-Mode Switch Kit®

Przełącznik rodzaju pracy pozwala na symulację brzmienia singla przy użyciu humbuckera EMG. Do humbuckera dołączony zostaje szeregowo kondensator, co w naturalny sposób powoduje obcięcie niskich częstotliwości. Dla większej elastyczności zestaw zawiera 3 kondensatory do wyboru, abyś mógł dopasować odcięcie dołu w stopniu, jaki ci odpowiada. Załączanie układu odbywa się przy pomocy mini-przełącznika, użycie DMSK daje efekt zbliżony do rozłączenia cewek humbuckinga, jednak brzmienie dzięki niemu otrzymane pozbawione jest singlowego przydźwięku, a przetwornik nadal zachowuje swoja niską impedancję.

Phase Reversing Switch®

Odwracacz fazy - jest aktywnym inwerterem fazy montowanym na mini-przełączniku, za pomocą którego jest uruchamiany. Może być zainstalowany w każdym instrumencie, który posiada dwa lub więcej przetworników. Pi2 daje prawdziwe brzmienie antyfazowe przez odwrócenie sygnału jednej z przystawek o 180 stopni, dzięki temu daje się usłyszeć wyraźną zmianę barwy, jako że odwrócenie fazy jednego z przetworników zmienia widmo częstotliwości sygnału akustycznego na wyjściu układu gitary. Ilość miejsca potrzebna do zamontowania Pi2 jest taka sama jak do zamontowania konwencjonalnego mini-switcha i potrzebne są tylko cztery punkty lutownicze.

Układ ten należy dołączyć do dowolnej przystawki, gdy masz układ dwóch przetworników, natomiast mając w gitarze układ trzech przetworników, Pi2 należy dołączyć do środkowego z nich.

AKCESORIA EMG do GITARY i BASU

Przedwzmacniacz Dopalacz®

PA 2 jest aktywnym przedwzmacniaczem sygnału, który pozwala skokowo wzmocnić sygnał za pomocą jednego przełącznika o dodatkowe od 0 do 20 dB zupełnie nie zmieniając barwy dźwięku. Odpowiadającą ci wartość podbicia możesz ustawić za pomocą trymera (potencjometru montażowego) na płytce urządzenia. PA 2 daje wierne podbicie sygnału z zupełnie znikomą ilością szumu, a dodatkową cechą PA 2 jest to, że posiada wysoką impedancję wejściową i niską wyjściową, a do zamontowania potrzebuje tyle miejsca, ile potrzebuje mini-switch. Możesz używać PA2 do basu lub gitary, do jednej przystawki bądź do układu przetworników. Może być również połączony z przetwornikami pasywnymi dla uzyskania na wyjściu gitary niskiej impedancji.

AKCESORIA EMG DO BASU

Expander Basowy®

EXB jest odpowiednikiem basowym gitarowego EMG-EXG. Podbija wysokie i niskie częstotliwości jednocześnie osłabiając środek. Barwa ustawiona została na jaśniejsze brzmienie basu z górą w przedziale 1600 - 1300Hz, co daje dodatkową wyrazistość brzmienia przy grze kciukiem lub agresywnym ataku kostką. Dodatkowo jest możliwość podbicia tego efektu do 10db. Płytka z układem mocowana jest bezpośrednio do spodu obudowy potencjometru regulującego intensywność efektu i daje się montować w miejsce normalnego potencjometru.

EQUALIZERY DO BASU

BASS/TREBLE

Aby ułatwić ci wybór wszystkie systemy mają tą samą wspaniałą cechę: około 12 dB podbicia i obcięcia w dole i w górze. Potencjometry z zaskokiem pośrodku zakresu regulacji, gdy charakterystyka jest płaska zapewniają błyskawiczny powrót do normalnego brzmienia. Podwójny dipswitch (przełącznik montażowy) umieszczony na płytce układu pozwala ci ustawić zakres equalizacji wysokich częstotliwości w różny sposób tak, abyś mógł wybrać brzmienie właściwe dla ciebie. W konstrukcji tych urządzeń użyto nowoczesnej technologii montażu warstwowego elementów, co ma zasadniczy wpływ na bezszumową prace układów oraz niezwykle małe zużycie energii. Wszystkie akcesoria mają dołączone szczegółowe instrukcje i schematy montażowe.

EMG-BTC i BTS mogą zupełnie zmienić brzmienie twojego basu. Dwa kompletnie niezależne regulatory barwy pozwalają na kreowanie dźwięku bez potrzeby odrywania rąk od instrumentu. W odróżnieniu od tradycyjnych pasywnych regulatorów barwy, które jedynie obcinały wysokie częstotliwości, Regulatory BT mogą jednocześnie podbijać lub tłumić zarówno wysokie jak i niskie częstotliwości w zakresie 12dB. Jednocześnie układ kilku przełączników montażowych (DIP switch) umieszczonych na płytce układu daje możliwość wyboru jednej z czterech częstotliwości (2100, 3500, 4500 i 7000Hz). Szerokość wybranego pasma, którą układ ma kontrolować, jest również regulowana.

EMG-BTS SYSTEM jest przeznaczony wyłącznie do współpracy z przetwornikami EMG! System ten ma cztery regulatory: regulator balansu (blend), regulator głośności oraz regulacje niskich i wysokich częstotliwości - wszystkie na osobnych potencjometrach.

EMG-BTC SYSTEM jest przeznaczony wyłącznie do współpracy z przetwornikami EMG! System ten ma cztery regulatory: regulator balansu (blend) i regulator głośności na oddzielnych potencjometrach oraz regulacje niskich i wysokich częstotliwości na jednym podwójnym, współosiowym potencjometrze.

EMG-BTC CONTROL to aktywny equalizer niskich i wysokich częstotliwości zbudowany na jednym współosiowym potencjometrze. Można go zamontować w miejsce zwykłego potencjometru, ponieważ zajmuje dokładnie tyle samo miejsca. Współpracuje z różnymi rodzajami przetworników zarówno EMG jak też innym pasywnymi przetwornikami.

EMG-BTS CONTROL jest aktywnym equalizerem niskich i wysokich częstotliwości zbudowanym na dwóch oddzielnych potencjometrach i jest to dokładnie ten sam układ, jaki zastosowano w EMG-BTC CONTROL. Może współpracować z różnymi rodzajami przetworników zarówno EMG, jak też innymi pasywnymi.

Systemy EMG-BQ są aktywnym układem dodającym studyjnej jakości equalizację do twojego basu. Najważniejsza cechą tego układu jest parametryczna regulacja środka zbudowana na koncentrycznym potencjometrze pozwalająca na wybranie częstotliwości i szerokości wycinka pasma w zakresie 300Hz do 3Khz i rozpiętości 12dB w górę i w dół. Pozwala to na precyzyjne kształtowanie brzmienia praktycznie w dowolny sposób - to tak, jakby mieć studyjnej jakości EQ w swoim instrumencie.

Układy BQ dostępne są w 5 konfiguracjach, co daje możliwość dopasowania któregoś z nich do specyfiki twojego instrumentu. Każdy z nich to układ trójdrożnej equalizacji aktywnej góra/środek/dół.