Przetworniki do gitar basowych

Gdy w 1950 roku wymyślono bas elektryczny, basiści mieli powód do zadowolenia, ponieważ wreszcie mogli usłyszeć, co grają. Przez wiele lat systemy do nagłaśniania basówek pozostały właściwie niezmienione. Tak było do czasu, gdy rola basu w muzyce zaczęła się gruntownie zmieniać. Wymusiło to zmiany w budowie samych instrumentów, jak i montowanej w nich elektroniki. Dzisiejsze basy mają progi lub ich nie mają, ilość strun zależy wyłącznie od fantazji i umiejętności posiadacza instrumentu. Konstrukcje basówek natomiast zależą wyłącznie od fantazji i umiejętności lutników - ponieważ to czy gitara ma wąski czy szeroki gryf, czy jest on wklejony czy przyśrubowany czy z egzotycznego drewna czy z grafitu nie stanowi większego problemu. Style gry na basie to również ocean ludzkiej pomysłowości.

Wszystkie te uwarunkowania stały się nie lada wyzwaniem dla konstruktorów systemów przetwarzających inwencje nowoczesnych basistów i lutników na dźwięk słyszalny w głośniku. Jest naprawdę nie lada sztuką przenieść tak szerokie spektrum pasma akustycznego, jakie produkują 6 lub 8 strunowe basówki i nie ma mowy żeby poradziły sobie z tym zadaniem konwencjonalne przetworniki. Do tego wszystkiego nowoczesne techniki nagraniowe nie znają litości, jeżeli chodzi o tło akustyczne i dynamikę, dlatego nagrywając bas realizatorzy muszą w tle słyszeć absolutna ciszę. Ogromna różnorodność konstrukcyjna i konfiguracyjna współczesnych instrumentów wymaga magnesów o nowej strukturze i super szerokim polu magnetycznym, aby w pełni pokryć szeroki rozstaw strun, jaki mają nowoczesne basy.

Rodzina przetworników basowych EMG jest po to by radzić sobie ze wszystkimi powyżej wymienionymi zadaniami. Każdy z modeli ma wbudowany przedwzmacniacz o niskiej impedancji, który daje klarownie czysty, zwarty dźwięk począwszy od najniższej struny H aż po najwyższe progi na twoim gryfie. Specjalnie skonstruowane do basu układy EQ pozwalają na precyzyjną regulację barwy przy niespotykanej dotąd dynamice (ponad 90db).

Dodatkowo, aby sprostać różnorodnym wymaganiom, co do konfiguracji EMG produkuje ogromną rozmaitość modeli, byś miał możliwość wyboru dokładnie takiego zestawu, jaki potrzebujesz. EMG-P i J mają rozmiary identyczne jak ich poprzedniczki montowane oryginalnie w Precisionie i Jazz Basie - możesz więc skorzystać z zalet nowoczesnej technologii bez ruinowania swego ulubionego zabytkowego instrumentu. A jeżeli chcesz mieć Precision lub Jazz Bas z pięcioma strunami jest to również możliwe gdyż takie przetworniki są dostępne. Gdyby się zdarzyło, że chcesz grać na szerokim gryfie z 5 lub 6-cioma strunami to masz problem, ponieważ klasyczne przetworniki nie pokrywają tak szerokiego rozstawu strun. Dla takich instrumentów, EMG ma specjalne rozwiązanie, jakim jest seria przetworników EXTENDED. Dostępne w 3 szerokościach pasują do każdego instrumentu w ułożeniu magnesów P, J i Dual Coil (podwójna cewka - humbucker) i rozszerzonym polu magnetycznym dla pokrycia extremalnego rozstawu strun. Wszystkie z przetworników EXTENDED mają identyczny wygląd zewnętrzny, co pozwala na estetyczny wygląd instrumentu i jednocześnie pełną dowolność przy wyborze konfiguracji brzmieniowej. To jest naprawdę znakomity wybór, gdy zlecasz budowę nowego lub modyfikacje starego instrumentu któremuś z wybitnych lutników. Niektórzy z nich standartowo montują EMG z serii EXTENDED do swoich najlepszych instrumentów.

Przetwornik do Precision Basu

Jeden z najbardziej popularnych przetworników kiedykolwiek skonstruowanych. Niekończąca się liczba profesjonalistów używających tych przystawek potwierdza jej zalety. Przetworniki te mają dwie krótkie cewki o zwartej budowie, niewielkiej impedancji i dużej przewodności magnetycznej. Ponieważ cewki nie są połączone szeregowo tak jak ich pasywne odpowiedniki przystawka ma od nich dwa razy więcej dołu. Poza tym EMG-P charakteryzuje konkretne brzmienie, przy dużej wrażliwości i czułości na atak (jest to główna cecha różniąca EMG-P o ich pasywnych poprzedniczek), naturalny prezens, potężny dół oraz kąśliwy środek. Zastosowanie magnesów ceramicznych zwiększa dodatkowo czystość brzmienia. Obie z połówek przetwornika są między sobą bardzo dokładnie zrównoważone dla osiągnięcia jednakowego poziomu sygnał wyjściowego i bezkompromisowego ataku.
Dodatkowo oprócz przetworników o standartowych rozmiarach są dostępne EMG P5 i EMG P6 dla basów 5-cio i 6-cio strunowych. EMG-P pokrywa rozstaw strun do 2,2"; EMG-P5 do 2,6", a EMG-P6 do 3,0". Wszystkie trzy modele mają jednakowe rozmiary zewnętrzne i pasują do standartowych wycięć pod przetworniki w gitarach Precision Bass.

Przetwornik do Jazz Basu

To przetworniki skonstruowane dla basistów, którzy na zawsze pokochali Jazz Bass. Poszerzają one możliwości brzmieniowe instrumentu dając możliwość większego panowania nad średnim wycinkiem pasma akustycznego. Duża ilość harmonicznych wpływa na klarowność dźwięku i pełnię brzmienia dając nowy wymiar twojej grze na Basie. Zestaw EMG-J set może być użyty również do basu 5-strunowego, ponieważ magnesy mają postać szyny ułożonej wewnątrz całej długości cewki, zaleca się jednak by rozstaw strun nie przekraczał rozpiętości 2,75" czyli 70mm. Oba przetworniki w zestawie, czyli SJ i LJ mają wymiary zewnętrzne identyczne jak ich tradycyjne poprzedniczki Jazz Basowe. Przetwornik LJ przeznaczony pod mostek jest szerszy od SJ o 0,1". Układ regulatorów barwy i głośności jest również taki sam jak w tradycyjnym Jazz Basie.

Przetwornik do Jazz Basu Vintage
widoczne zewnętrzne magnesy

To przetworniki łączące w sobie charakter barwy brzmienia i wygląd zewnętrzny starych przetworników Jazz Basowych z cichą i kąśliwą akcją nowoczesnych układów EMG. EMG-JV to pierwsze pickupy basowe z widocznymi na zewnątrz magnesami, które mają wytwarzać tradycyjne pole magnetyczne i połączone są z absolutnie pozbawionym zakłóceń przedwzmacniaczem wewnętrznym nastrojonym na oryginalny tradycyjny dźwięk i wysoki poziom sygnału. Każdy z przetworników ma identyczne wymiary jak standardowe przetworniki z układu Jazz Basu: SJV - krótszy do montażu przy gryfie i LJV - do montażu przy mostku. Instalację całego zestawu ułatwia kabel EMG-Quick Connect®. Zestawy EMG-JV mogą być stosowane wyłącznie w basach 4-strunowych.

Przetwornik LJV w obudowie humbuckinga
wersja do Staibergera

EMG-HB zbudowane zostało specjalnie do Steinbergera serii L-2 i jest to w zasadzie przetwornik EMG-P umieszczony w obudowie humbuckinga. Charakteryzuje się potężnym dołem, mocnym środkiem i naturalną barwą brzmienia, a także większym w porównaniu z tradycyjnymi pasywnymi przetwornikami poziomem sygnału wyjściowego. Ponieważ ma cewkę łamaną i magnesy ceramiczne, brzmienie ich jest dość zbliżone do przetworników EMG-P. EMG-HB mogą być stosowane wyłącznie w basach 4-strunowych o maksymalnym rozstawie strun 2,25" czyli 57mm.


Zestawy przetworników do Basu

Przetworniki EMG do basu dostępne są również w gotowych okablowanych zestawach do większości, jeśli nie wszystkich rodzajów instrumentów. Standardowe kombinacje to EMG-J Set, EMG-JV Set, i najpopularniejszy z nich EMG-PJ Set widoczny na zdjęciu obok. Każdy zestaw zawiera potencjometry głośności oraz barwy dźwięku i wszystkie niezbędne do montażu elementy: śruby, gniazda, zaciski baterii.

Przetwornik z serii EXTENDED

Seria EXTENDED została stworzona by sprostać zapotrzebowaniu na szeroki rozstaw strun stosowany w nowoczesnych basach 4-, 5-, i 6-strunowych jednocześnie dostarczając brzmienia i czułości oraz dynamiki, które od dawna wyróżniają EMG spośród wielu producentów przetworników. Oczywiście najważniejszą cechą przetworników jest ich brzmienie. Tak też jest w przypadku serii EXTENDED - barwa i charakter brzmienia jest ich najmocniejszą stroną. Można wyróżnić cztery wewnętrzne układy przetworników z serii EXTENDED: dwa z nich to P i J, trzeci to dwie cewki umieszczone jedna obok drugiej, czyli humbacking i najnowsza konstrukcja Ceramik & Steel@reg;, w której dodano stalowy pręt do podwójnej cewki, by wzmocnić pole magnetyczne. Każdy z układów ma odmienny dźwięk, co daje możliwość wyboru najbardziej pasującego do twojego instrumentu i sposobu gry:

  • P - dwie oddzielne przesunięte cewki dające dużo dołu i połyskującą górę.
  • J - pojedyncza cewka dająca mniej dołu za to poszerzony środek. Model J posiada magnes na całej długości cewki umieszczony pod logo znajdującym się na obudowie przetwornika.
  • DC - dwie cewki z rdzeniami ceramicznymi umieszczone obok siebie- zwiększają, rozpiętość pola magnetycznego po strunami, co powoduje, że dźwięk jest pełny nisko brzmiący z nieco osłabionym jednak wciąż klarownym środkiem. W DC użyty został Preamp z EMG-JV.
  • CS - do podwójnej cewki dodany został stalowy pręt umieszczony nad ceramicznymi magnesami. Ten zestaw odzywa się pełnym szerokim pasmem o bardzo ciepłej barwie. Atak jest delikatniejszy, a górka lekko wygładzona. To najbardziej tradycyjnie brzmiące przetworniki z rodziny EXTENDED.

Jak widać na rysunku poniżej przetworniki z serii EXTENDED umieszczane są w trzech wielkościach obudów, co daje możliwość dopasowania do każdego rozstawu strun. Jeżeli grałeś kiedyś na basówce z 5 lub 6 strunami i miałeś wrażenie, że struny najwyższa C i najniższa H brzmią cokolwiek anemicznie, to było to spowodowane najprawdopodobniej tym, że wibracje skrajnych strun znajdowały się poza zasięgiem pola magnetycznego przetworników. Możesz raz na zawsze zapomnieć o irytującym braku dźwięku na skrajnych strunach i dobrać przetwornik do każdego instrumentu. Dowolność wyboru dotyczy również brzmienia i układu magnesów, a do tego wszystko opakowane jest w estetyczne i nowocześnie wyglądające obudowy. Dla łatwiejszego montażu w serii EXTENDED zastosowano złączki Quick Connect®. Sposób, w jaki niskie częstotliwości są przenoszone przez aktywne układy przetworników EMG, przekonał do nich wielu wybitnych basistów. Przekona i Ciebie, jeżeli choć raz ich spróbujesz, bo nie usłyszysz już zmiany barwy ani spadku głośności dźwięku grając na niskiej strunie H, nie mówiąc o dynamice.

Porównanie parametrów technicznych przetworników basowych EMG:

HB, P, P5, P6LJ, J (set)JV, LJV, SJVHB35P, 35P4, 40P, 40P5, 45P35J, 40J, 45J35CS, 40CS, 45CS35DC, 40DC, 45DC
Kolor LogoSrebrnyZłotyZłotyMiedźSrebrnySrebrnyZłoty
Częstotliwość rezonansowa (KhZ)4.54.82.254.54.84.34.3
Sygnał Wyjściowy RMS (V)1.00.80.61.00.81.41.4
Sygnał Wyjściowy Max (V)1.41.10.851.41.12.02.0
Dynamika (dbV)-90-91-110-90-91-115-115
Impedancja Wyjściowa (kOhm)10102101022
Prąd przy 9V zasil. µA80802208080220220
Życie baterii (h)3000300012003000300012001200