CHARAKTERYSTYKA PRZETWORNIKÓW EMG-Hz

HUMBUCKERY HZ
Przetworniki o podwójnej cewce PASYWNE

EMG HZ
Modele H1 i H1A

Przetwornik H1 zapoczątkował serię przetworników HZ. Charakteryzuje się tradycyjną konstrukcją magnesów (regulowane śrubki), ale ma większą ilość zwojów cewek, które mają rezystancję 13,6 Kohm i magnesy ceramiczne. H1 ma znakomity atak i kąśliwe jasne brzmienie, co daje bardzo wyraźny dźwięk, jasny i przejrzysty w pozycji przy gryfie, ze znakomitym kranczem, gdy zamontowany przy mostku.
H1A ma identyczną konstrukcję jak H1, ale magnesy wykonane są ze stopu Alniko 5. Efektem jest znacznie cieplejszy dźwięk z uwypuklonym środkiem i mniejszą ilością najwyższych częstotliwości pasma akustycznego.

EMG HZ
Modele H2 i H2A

Konstrukcja H2 jest połączeniem sposobu nawinięcia cewek stosowanego w najstarszych konstrukcjach humbuckerów (mała ilość zwojów cewki o impedancji 8,4 Kohm) z regulowanymi powiększonymi magnesami. Zwykle magnesy ceramiczne dają jaśniejszy dźwięk tak jest również w przypadku H2, ale fakt, że są one dodatkowo powiększone wpływa na pełniejsze brzmienie tego przetwornika.
H2A jest identyczna jak H2 pod względem konstrukcji, ale zamiast ceramicznych ma magnesy Alniko 5, które dodają znaczną ilość tłustego dołu do przyjemnego zadziornego brzmienia, znakomicie sprawdzi się zamontowana przy mostku w muzyce rytm & bluesowej.

EMG HZ
Modele H3 i H3A

H3 to typowy power humbucker zbudowany z cewek o większej ilości zwojów (13,6 Kohm) z ceramicznymi magnesami dodatkowo ekranowanymi, dzięki czemu są bardziej odporne za zakłócenia mając bardzo jasny dźwięk. H3A ma identyczną konstrukcje jak H3, ale zastosowano magnesy Alniko 5 dla uzyskania cieplejszego brzmienia z pełną górą. H3 i H3A mają wierzchnią pokrywę osłaniającą magnesy tak jak w aktywnych przetwornikach EMG.

EMG HZ
Modele H4 i H4A

Przetwornik H4 jest zamiennikiem pasywnym naszego dobrze znanego humbuckera EMG 81. Ma charakterystyczne podłużne magnesy (szyny) na długości całej cewki niewidoczne na zewnątrz. Ten ostro brzmiący przetwornik o dużym sygnale stosowany jest przez firmę ESP jako przetworniki pod mostek w większości produkowanych przez nią gitar. H4A zamiast ceramicznych ma magnesy Alniko 5 zastosowane dla uwypuklenia środkowej i niskiej części pasma. Jego pełne mocne brzmienie czyni go idealnym wyborem do bluesa jednak zamontowany przy mostku staje się oprócz tego kąśliwy, co czyni go również idealnym do ostrego rocka.

Odpowiedniki humbuckerów Hz przeznaczone do mostka Floryd Rose

Wszystkie przetworniki EMG-Hz przeznaczone pod mostek (w wersji ceramicznej i Alniko) oraz mające widoczne na zewnątrz magnesy są dostępne również w wersji F-Hz czyli z rozmieszczeniem magnesów odpowiednim do mostka Floyd Rose (0.410' lub 10.41mm) - struna do struny.
Dodatkowo wszystkie zakończenia magnesów (śruby) mogą mieć kolor czarny lub srebrny.
F-H1 i F-H1A, F-H2 i F-H2A, F-H3 i F-H3A

EMG HZ
Modele Hz7

Przetwornik H7 przeznaczony do gitary 7-strunowej jest pasywną odmianą bardzo popularnego EMG-707 active. HZ-7 ma wystarczającą ilość przewodności magnetycznej, aby zebrać dźwięk z niskiej struny H jednocześnie nie deformując jej dźwięku. Ceramiczne magnesy w kształcie szyn powodują, że górna część pasma jest mocna i zdecydowana a całe spektrum brzmienia wyrównane i przyjemnie brzmiące, co w gitarach 7-strunowych jest szczególnie istotne ze względu na dużą rozpiętość skali brzmieniowej.

EMG HZ
z pojedynczą cewką

EMG Hz
Model S1 Single

S1 to przetwornik do Stratocastera i gitar stratopodobnych. Ma nową konstrukcje cewki tzw. warstwowej o bardzo dużym sygnale i wyjątkowo małych jak na singla zakłóceniach. Większa ilość zwojów cewki (11 kOhm) i magnesy Alniko 5 o rozstawie 2-1/8" (widoczne na zewnątrz) to charakterystyczne cechy konstrukcyjne. S1 bardzo dobrze współpracuje zamontowana w jednej gitarze z humbuckerami o wysokim sygnale. Brzmienie S1 charakteryzuje uwypuklony środek pasma z czystym i przejrzystym mocno brzmiącym dołem. Dobry wybór do Heavy Metalu.

EMG HZ
Model S2 Single

S2 to typowy przetwornik do Strata. Jego konstrukcja to niemal prototyp singla, ale o warstwowej konstrukcji cewek, dzięki czemu ma bardzo niski poziom zakłóceń. Zbudowany przy użyciu magnesów Alniko 5 o rozstawie 2-1/8" (widocznych na zewnątrz) ma cewkę o normalnej ilości zwojów (6,6 Kohm), co powoduje, że brzmi jak typowy startowy singiel. Góra jest bardzo jasna i uszczypliwa z idealną ilością środka. Dół natomiast jest czysty i przejrzysty, ale bardzo wyraźny. Jeżeli poszukujesz prawdziwego singlowego brzmienia bez brumów i szumów to S2 jest bardzo dobrym wyborem.

EMG HZ
Model S3 Single

S3 ma konstrukcję i brzmienie identyczne jak S1 jednak w odróżnieniu od niego nie ma widocznych na zewnątrz magnesów. Górna część obudowy jest jednolita podobnie jak w aktywnych przetwornikach EMG.

EMG HZ
Model S4

S4 ma dwie cewki umieszczone obok siebie (w obudowie singla!) z podłużnymi, szynowymi, ceramicznymi magnesami wewnątrz każdej z cewek. Cewki mają normalną ilość zwojów (6,7 kOhm), co odróżnia ten przetwornik od pozostałych szynowych konstrukcji dostępnych na rynku, efektem jest znacznie tłuściejszy dół i środek z krystaliczną górą charakterystyczną dla tradycyjnych singli. S4 to znakomity przetwornik dla gitarzystów heavy rockowych.

HZ - Przetworniki do BASU

EMG HZ
Modele 35Hz, 40Hz, 45Hz

Wszystkie modele Hz BASS mają konstrukcję opartą na dwóch cewkach, dzięki czemu mają duży sygnał wyjściowy przy minimalnym poziomie szumów. Wspólną cechą Hz basowych jest również technologia "CS" (Ceramik & Steel), dzięki której łączą w sobie atak i pełne mocne brzmienie tak charakterystyczne dla starszych modeli przetworników pasywnych ale z dodatkiem przejrzystej góry powodującej większą wyrazistość dźwięku. Magnesy tych przetworników są prętami ułożonymi wewnątrz całej długości cewki, co pozwala na zastosowanie ich do dowolnego rozstawu strun.
Pięciostykowy konektor zastosowany na wyjściu przetwornika pozwala na dowolną konfiguracje cewek mogących pracować w układzie humbuckera lub singla, jest to bardzo przydatna cecha, ponieważ znacznie rozszerza możliwości brzmieniowe instrumentu jedynie przez zastosowanie zwykłego przełącznika.
Wszystkie przetworniki z rodziny Hz Bass są precyzyjnie ekranowane dla całkowitego wyeliminowania szumów i innych zakłóceń zewnętrznych. Rozmiary Hz-tów basowych są identyczne jak ich odpowiedników aktywnych, jako że użyto tych samych obudów zewnętrznych i tak:

  • 35Hz (do 4-ki) ma rozmiar 3,5' i rozstaw strun do 2,75'
  • 40Hz (do 5-ki) ma rozmiar 4,0' i rozstaw strun do 3,25'
  • 45Hz (do 6-ki) ma rozmiar 4,5' i rozstaw strun do 3,75'

Jeżeli chodzi o kolor obudowy przetworników z serii Hz to są one dostępne w dowolnym kolorze pod warunkiem jednak, że jest to kolor czarny!