• Wstęp
 • Struny do gitary klasycznej
 • Struny do gitary akustycznej
 • Struny do gitary elektrycznej
 • Struny do gitary basowej
 • Struny do instrumentów folkowych
 • Struny orkiestrowe

 • Tytułem wstępu...

  Struny La Bella do gitar akustycznych, elektrycznych i basowych zestawiane są z precyzyjnie zrównoważonych kompletów. Perfekcyjnie zrównoważonych, czyli gdy grasz akord wszystkie struny wibrują jednocześnie i wszystkie struny są słyszalne równomiernie, żadna nie brzmi dłużej ani głośniej od pozostałych, efektem jest naturalny zrównoważony pod względem zawartości harmonicznych dźwięk. Struny La Bella oferowane są ponadto w wielu rozmiarach. Materiały użyte do ich wykonania to najwyższej jakości stal na struny wiolinowe i rdzenie oraz szlachetne stopy brązu, złota, srebra oraz stali na oploty strun owijanych. Struny te wykonywane są ręcznie w USA a wielowiekowe tradycje i doświadczenie firmy dają gwarancję absolutnie najwyższej ich jakości.

  Problem przedłużenia żywotności strun metalowych od dawna nie dawał spokoju zarówno instrumentalistom jak i producentom strun, zasadniczym czynnikiem powodującym utratę brzmienia strun jest brutalnie mówiąc pot i brud z rąk osiadający na strunach podczas grania i wypełniający szczeliny pomiędzy zwojami owijki strun z oplotem. Właśnie, dlatego drut używany na oplot zaczęto pokrywać warstwami metali szlachetnych, czyli srebra, złota, brązu. Ostatnio niektórzy z producentów odkryli doraźną i jak reklamują skuteczną metodę zapobiegania powstawaniu nalotu na strunach. Struny już po nawinięciu oplotu pokrywane są cienką warstwą polimeru lub innego syntetycznego materiału, co ma przedłużać ich żywotność. Proces ten powoduje unieruchomienie i usztywnienie oplotu, który powinien pracować podczas drgania struny i wydobywania dźwięku. Z wieloletnich badań wynika, że każde pokrycie oplotu dodatkową warstwą jakiegokolwiek materiału powoduje zduszenie dźwięku strun i stłumienie dynamiki oraz wysokich harmonicznych pasma akustycznego, które normalnie wydobywane są z dobrej jakości owijanych strun. Struny powlekane jak twierdzą ich wytwórcy mają przedłużoną żywotność tyle, że tak naprawdę ich brzmienie jest od początku porównywalne do normalnych dobrej jakości strun, które już utraciły swój dźwięk. Pytanie podstawowe zatem brzmi, po co przedłużać życie strunom, które nie brzmią już od momentu założenia ich na instrument?

  Jest też inny czynnik powodujący, że struny po pewnym czasie należy zmienić, jest to fakt, że metal poddany naprężeniu, tak jak to ma miejsce w wypadku strun, rozciąga się, co powoduje minimalną zmianę grubości, a to z kolei wpływa na intonacje. Po prostu struny używane zbyt długo przestają stroić. Nie pomogą już wtedy czary, warstwy polimeru itp. STRUNY TRZEBA ZMIENIĆ I JUŻ!

  Nie bez znaczenia jest też fakt, że struny pokrywane plastikiem są znacznie droższe niż zwykłe porządne, dobrej marki struny, czy nie lepiej, zatem trzy razy zmienić komplet i grać z przyjemnością na strojącym i brzmiącym instrumencie aniżeli wydać fortunę na substytut strun, który jest właściwie marketingowym trickiem? Odpowiedzi każdy słyszący artysta musi poszukać sam!