HISTORIA FIRMY E. & O. MARI - producenta strun LA BELLA

Mario i Olinto Mari

Rodzina Mari rozpoczęła wytwarzać struny skrzypcowe w 14 wieku w mieście Salle we Włoszech. W roku 1640 rodzina Mari stała się znanym i cenionym wytwórcą strun, by przez następne 400 lat dostarczać struny skrzypcowe dla najlepszych lutników takich jak Amati i Stradivaro. U progu XX wieku fabryka Mari była jedną z największych producentów strun muzycznych we Włoszech - w tym to czasie zaczęto sprzedawać struny pod nazwą LA BELLA. W 1927 roku firma E. & O. Mari otrzymała prestiżowy medal na Targach w Tripoli dla najlepszego producenta za jakość wytwarzanych strun.

Fabryka Mari w Lanciano ok. roku 1930

Nowy York stał się nowym domem dla braci Emilio i Olinto Mari w roku 1916, gdzie otworzyli swoją nową fabrykę w pobliżu Union Squere. Z początkiem II wojny Światowej E. & O. Mari zamknęli fabrykę we Włoszech aby później przenieść ją do Long Island City w stanie New York, gdzie pozostała przez 40 następnych lat. Następnie fabryka przeniesiona została do Newbourgh w stanie New Jersey, gdzie znajduje się do dziś.

Od swego założenia do dnia dzisiejszego, czyli przez ponad 3 wieki E. & O. Mari jest nieprzerwanie w rękach rodziny MARI i to właśnie odróżnia ją od pozostałych producentów strun i jest najlepszą gwarancją ich jakości. Całe 350-letnie doświadczenie firmy jest kontynuowane i rozwijane przez Richarda Cocco, obecnego prezydenta i właściciela firmy, który jest wnukiem Olinta Marii.

GAMA STRUN LA BELLA

Firma E. & O. MARI produkuje 2000 rożnych rodzajów strun do wszystkich istniejących instrumentów strunowych zarówno antycznych, jak i nowoczesnych, klasycznych i elektrycznych. Nie ma drugiej firmy, która może poszczycić się tak obszernym katalogiem wytwarzanych strun orkiestrowych i etnicznych. E. & O. Mari jest również jedyną na świecie firmą produkującą nadal tradycyjne jelitowe struny do instrumentów Barokowych. Inne materiały używane do wytwarzania strun to 3 różne rodzaje nylonu, kevlaru, mosiądzu, brązu, srebra, aluminium, oraz kilka rodzajów stali. Wyrafinowane komputerowo kontrolowane i zautomatyzowane maszyny do nawijania oplotu są używane tam, gdzie dają najlepsze rezultaty. Jednak ręczne nakładanie oplotu jest wciąż stosowane tam, gdzie daje lepsze efekty.