W roku 1958 Joe Calato zastosował nylonową końcówkę na pałkę perkusyjną dokonując największej innowacji, jakiej dokonano w konstrukcji pałki od czasu jej powstania. Wynalazek ten zapoczątkował nie tylko rewolucję w budowie i konstrukcji pałek, ale również powstanie firmy J.D. Calato produkującej i ciągle ulepszającej swoje produkty.

Najważniejszą cechą, jaka odróżnia tą firmę i jej pałki od innych liczących się producentów jest fakt, że nie korzysta on z usług innych zajmujących się obróbką drewna firm lecz wykonuje swe pałki sama. Calato kontroluje proces powstawania pałek od momentu sezonowania drewna aż do końca, to znaczy do momentu selekcji i parowania pałek.

Fabryka jest od dnia powstania do dziś w rękach rodziny Calato, co gwarantuje zachowanie wysokiej jakości produktów, a dzięki stałej współpracy z takimi artystami jak Alex Van Halen, Chester Thompson, Ed Thigpen, Timothy Adams Jr., Curt Bisquera, Lewis Nash, Horacio Hernandez i Walfredo Reyes wprowadza wiele innowacji do już sprawdzonych modeli pałek miotełek i mallet.